TES-İŞ: "Kamu iş yerlerinde ücret adaleti sağlanmalıdır"

Tes-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, ücret adaletinin sağlanması talebiyle eylem yaptı. Şube Başkanı Haluk Doğan, "Vergideki adaletsizlik işçinin belini iyiden iyiye bükmektedir. Türkiye’nin vergi rekortmeni işçi olmuştur. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu iş yerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması için dile getirdiğimiz taleplerimiz ise son derece yerinde ve haklı taleplerdir.

TES-İŞ: "Kamu iş yerlerinde ücret adaleti sağlanmalıdır"
TES-İŞ: "Kamu iş yerlerinde ücret adaleti sağlanmalıdır"
+2
Video için play'e tıklayın

Tes-İş Sendikası Eskişehir Şubesi, ücret adaletinin sağlanması talebiyle eylem yaptı. Şube Başkanı Haluk Doğan, "Vergideki adaletsizlik işçinin belini iyiden iyiye bükmektedir. Türkiye’nin vergi rekortmeni işçi olmuştur. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu iş yerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması için dile getirdiğimiz taleplerimiz ise son derece yerinde ve haklı taleplerdir. Kamu işçisi kendini üvey evlat olarak görmeye başlamıştır" dedi.

Tes-İş Sendikası Eskişehir Şubesi tarafından dün akşam mesai bitiminde ücret zamları ve refah payına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Hamamyolu Caddesi’nde bulunan Yediler Parkı’nda yapılan açıklamada konuşan Tes-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Haluk Doğan, kamu iş yerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Haluk Doğan, şunları söyledi:

"SÖZLEŞMELERİN OCAK AYINA ÇEKİLEREK REFAH PAYI İLAVE EDİLMESİ ŞARTTIR"

"Yüksek enflasyon, mart başlangıçlı sözleşmelerde verilen zammın, ocak ayında başlayan sözleşmelere karşın ciddi oranda kayıplara uğramasına yol açmıştır. Gerek, farklı statüler arasında oluşmuş ücret adaletsizliğinin giderilerek iş barışının yeniden sağlanması, gerek sözleşme döneminden kaynaklı kaybın giderilmesi için mart başlangıçlı sözleşmelerin ocak ayına çekilerek refah payı ilave edilmesi şarttır. Sendikamız söz konusu taleplerimizin yerine getirilmesi için ilgili tüm kurumları resmi yazıyla bilgilendirmiş, Genel Başkanımız İrfan Kabaloğlu, taleplerimizi TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu’na taşımıştır. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay başkanlığında oluşturulan heyetle birlikte 17 Ocak 2024 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşülmüş ve taleplerimiz Çalışma Bakanı nezdinde hükümete sunulmuştur. Taleplerimizle ilgili süreç, TÜRK-İŞ üyesi ve kamuya muhatap diğer sendikalarla birlikte Konfederasyonumuz tarafından en üst düzeyde ve yakından takip edilmekte, gerekli girişimlerde bulunulmaktadır.

"GERÇEK ENFLASYONA GÖRE İŞÇİ ALACAKLIDIR"

Gerçek enflasyona göre işçi alacaklıdır. Vergideki adaletsizlik ise işçinin belini iyiden iyiye bükmektedir. Türkiye’nin vergi rekortmeni işçi olmuştur. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu iş yerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması için dile getirdiğimiz taleplerimiz ise son derece yerinde ve haklı taleplerdir. Kamu işçisi kendini üvey evlat olarak görmeye başlamıştır. Sendikamızın bağlı olduğu iş kolu ağır ve tehlikeli işler kolunda bulunmaktadır. Üyelerimiz, Türkiye’nin enerjisine yön vermektedir. Buradaki motivasyon düşüklüğü çok ciddi sıkıntılara yol açabilecektir. Taleplerimizin kabul görmesini, hükümetin kamu iş yerlerinde huzuru ve iş barışını yeniden tesis edecek bu adımları en kısa sürede atmasını talep ediyor ve bekliyoruz."

 

25 Oca 2024 - 11:16 Eskişehir- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak A Türkiye Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan A Türkiye hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler A Türkiye editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı A Türkiye değil haberi geçen ajanstır.


Anket Aldandınız mı?
Tüm anketler