Memnu Haklar nedir?

Memnu Haklar" ifadesi Türkçede "yasaklanmış haklar" anlamına gelir. Bu terim genellikle belirli bir toplumda veya organizasyonda bazı kişilere veya gruplara tanınmış olan ancak bazı nedenlerle kullanılmaları veya uygulanmaları kısıtlanmış olan hakları ifade etmek için kullanılır.

Memnu Haklar" ifadesi Türkçede "yasaklanmış haklar" anlamına gelir. Bu terim genellikle belirli bir toplumda veya organizasyonda bazı kişilere veya gruplara tanınmış olan ancak bazı nedenlerle kullanılmaları veya uygulanmaları kısıtlanmış olan hakları ifade etmek için kullanılır.

Örneğin, bir ülkede belli bir grup insanın bazı temel haklara sahip olması yasal olarak tanımlanmış olabilir ancak bu haklar o grup için bazı sınırlamalara tabi tutulabilir veya uygulanabilirliği kısıtlanabilir. Bu tür haklar, genellikle toplumsal, siyasal veya yasal nedenlerle sınırlandırılabilir. Bu kısıtlamaların amacı genellikle toplumda düzeni sağlamak veya belirli bir amaç için güvenliği veya dengeyi korumakla ilişkilidir.

Memnu Hak Nedir?

Memnu hak, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar hükümlü hakkında bir cezaya mahkumiyet nedeniyle TCK dışındaki kanunların meydana getirdiği yasaklılık hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira memnu haklar nedeniyle kişi aşağıda belirtirlen haklarını kullanamayacaktır.

1-)Kamu görevinin üstlenilmesi,

2-) Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği,

3-) Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilme,

4-) Seçme ve seçilme ehliyetinden,

5-)Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmak,

6-) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmak,

7-) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmek.

Bu nedenle TCK ve diğer kanunlar uyarınca yasaklanan hakların geri alınması önem arzetmekte olup, tarafınızın haklarındn mahrum kalması nedeniyle mağdur olması mümkündür. Bu nedenle memnu hakların iadesi, TCK dışındaki kanunların ceza mahkumiyetine bağladığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için düzenlenmiştir

Memnu hakların iadesi çeşitli şartlara bağlanmış olup her bir şart ayrı ayrı ve aynı anda gerçekleşmesi halinde yasaklanmış haklarınız tarafınızca yeniden kullanılabilecektir.

İlk olarak uygulanan cezanın infaz edilmesi gerekmektedir. Fakar tarafınıza uygulanan cezanın infaz edilip edilmediğine ilişkin bir ceza avukatından yardım almanız gerekmektedir. İnfaz hakkında yardım için lütfen tıklayınız.

İkinci olarak cezasının infazından itibaren 3 yıllık bir sürenin geçmiş olması gerekmekte olup aksi halde yapılan başvuru reddedilecektir.

Üçüncü olarak cezanın infazından başlamak ve cezanın infazından sonra geçirilmesi gereken 3 yıllık süre de dahil olmak üzere bu süre içerisinde hükümlünün yeni bir suç işlememesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan başvuru reddedilecektir.

02 Nis 2024 - 21:57 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak A Türkiye Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan A Türkiye hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler A Türkiye editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı A Türkiye değil haberi geçen ajanstır.


Anket Aldandınız mı?